ANASAYFA BİREYSEL TERAPİ BİLİNÇALTI RESİM ANALİZİ GRUP TERAPİLERİ AİLE SEMİNERLERİ AİLE DANIŞMANLIĞI
çocukları adım atmaya zorlamayın

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kamil Çağrı Köse, çocukları erken dönemde yürütmeye çalışmanın eklemlere zarar verdiğini, kemik eğriliğine sebep olduğunu söyledi.

Çocukların ilk adımı atarak yürümeye başlamasının bir anne ve baba için oldukça heyecan verici bir durum. Pek çok ebeveyn çocuklarının ilk adımını atmasını beklerken kimileri de çocuklarını kollarından tutarak adım attırmaya çalışır. Uzmanlar, çocukları erken dönemde yürümeye zorlamanın eklemlere ve kemiklere zarar vereceği uyarısında bulunuyor.

SAÜ Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kamil Çağrı Köse, bazı ebeveynlerin hata yaparak çocuklarına erken zamanda ayaklarının üzerine bastırmaya çalıştığını belirterek, "Elinden tutarak yürütmeye çalışıyorlar. 'İşte basıyor. Biraz daha yürümeye başlasa hareket edecek' diyoruz. 05-06 aylık bir çocuk yürümez. Gayret de etse yürümez." dedi.

Çocuğun zorla yürütülme çalışılmasının yumuşak olan eklemlerine olumsuz etki yapabileceğini kaydeden Köse, şunları söyledi: "Çocukları henüz yapmadığı bir hareketi yapmaya zorlamamak lazım. Henüz yumuşak olan kemiklere erken yük binmesi kemiklerde eğriliğe sebep olur. Çocuk kalkacağı zamanı bilir. Kalkmaya niyetlenen çocuk kendi kalkar. Emekliyecekse kendi emekler. Kimse ona 'vakti geldi' diyemez. Yine denge kabiliyeti olmayan bir çocuğu bir yerde tutundurarak ayakta durmaya zorlamak o çocuğun düşmesi ve bir yerini kırmasına sebep olur. Bazen de çocuğu bulunduğu yerden ani hareketle kaldırmak çıkıklara sebep olabilir."

Çocuklara egzersiz yaptırmanın gelişimleri için çok faydalı olduğunu anlatan Köse, "Dirsekleri, omuzları ve kalçaları açıp kapatarak, dirsekleri kıvırıp açarak egzersiz yaptırmak faydalı. Çocuk uzmanları da bunu öneriyor." ifadesini kullandı.

(CİHAN)

Görüntülenme : 481 Geri Dön